12 września instytucja świętuje 10. rocznicę inauguracji nowej siedziby przy Nadwiślańskiej. Jak nowoczesny budynek zmienił Podgórze? Nowa koncepcja architektoniczna budynku inspirowana jest rysunkiem Tadeusza Kantora „Człowiek ze stołem”. Forma budynku ma przypominać stół, co jest odniesieniem do istotnych idei Kantora, w tym opakowania, ambalażu oraz pomników architektury niemożliwej.. Koncepcja autorstwa IQ2 Konsorcjum (Wizja Sp. z o.o.- Stanisław Deńko, nsMoonStudio Sp. z o.o.- Piotr Nawara, Agnieszka Szultk, Kraków) została doceniona za ambitną próbę zbudowania przestrzeni publicznej będącej jednocześnie sceną i widownią – miejscem „spektaklu”, gdzie tak jak w teatrze Kantora, likwidowane są granice między aktorem a widzem.
Nowa siedziba Cricoteki zyskała wielu zwolenników, jednak nie wszyscy są nią zachwyceni, a jej status nie jest jednoznacznie pozytywny. Krytyka dotyczy zbyt intensywnej ingerencji w nabrzeża Wisły, rdzewiejącej elewacji (co jest zamierzonym efektem), a także gentryfikacji okolicy oraz niekontrolowanego napływu turystów. Ostatni z tych zarzutów zasługuje na szczególną uwagę. Cricoteka została otwarta w 2014 roku i łączy w sobie dwa obiekty – zabytkową elektrownię oraz nowoczesną strukturę.
W historycznym obiekcie, który funkcjonował od 1900 roku jako elektrownia komunalna, po jej zamknięciu miejsce to przyjęło różnorodne funkcje. Znajdował się tu między innymi dom noclegowy oraz kąpielowy dla osób bezdomnych, a także przychodnia lekarska. Obecnie w budynku dawnej elektrowni mieszczą się biura Cricoteki, archiwum oraz sala teatralna, natomiast w nowej części zlokalizowano przestrzeń wystawienniczą, edukacyjną oraz kawiarnię. Instytucja zaprasza na obchody otwarte dla publiczności w dniach od 12 do 15 września.