W ubiegłą sobotę w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie miała miejsce uroczystość beatyfikacji księdza Michała Rapacza. Kościół katolicki uznał go za męczennika z okresu komunizmu. Ten duchowny został zamordowany przez bojowników w 1946 roku w Płokach, na terenie Małopolski.
Podczas ceremonii beatyfikacyjnych w Łagiewnikach pojawiło się ogromne zgromadzenie wiernych. O bezpieczeństwo na terenie bazyliki czuwali harcerze, straż miejska, straż pożarna oraz policja. Dodatkowo, patrole pełniła Maltańska Służba Medyczna.
Proces beatyfikacji księdza Rapacza został rozpoczęty przez Archidiecezję Krakowską w 1992 roku. Dekret włączający męczennika do grona błogosławionych Kościoła katolickiego został zatwierdzony przez papieża Franciszka 24 stycznia 2024 roku.Michał Rapacz przyszedł na świat w 1904 roku w Tenczynie, w Małopolsce. Po ukończeniu seminarium duchownego w Krakowie, rozpoczął pracę jako wikariusz w Płokach, które znajdują się w gminie Trzebinia. Gdy Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski po wybuchu wojny, ksiądz Rapacz stał się celem ataków komunistów. Mimo ostrzeżeń, postanowił pozostać w Płokach.
W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku, grupa około dwudziestu bojowników komunistycznych dokonała wtargnięcia na plebanię, gdzie ogłosili wyrok śmierci księdzu Rapaczowi. Później przetransportowali go do pobliskiego lasu, gdzie został zastrzelony.