Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu opublikował komunikat dotyczący wykrycia antybiotykoopornych bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi). Zostały wprowadzone tymczasowe ograniczenia, w tym zmiany w godzinach i długości odwiedzin. Informacje wskazują również na obecność bakterii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
W szpitalu w Poznaniu obowiązują ograniczenia na oddziale chorób wewnętrznych. Osoby z objawami infekcji dróg oddechowych nie mogą wchodzić, a przy łóżku chorego może przebywać tylko jedna osoba. Odwiedziny będą możliwe tylko w wyznaczonych godzinach. Dodatkowe restrykcje wprowadzono dla osób odwiedzających chorych przebywających w izolatkach. „Wejście na salę możliwe maksymalnie na 5 minut; Przed wejściem do sali należy ubrać rękawiczki jednorazowe oraz fartuch jednorazowy” – czytamy w komunikacie placówki.
Istnieją inne przypadki wystąpienia tej bakterii. Według nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski, bakteria została zauważona również w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
„Szpital przesłał informacje o wykryciu bakterii New Delhi (Klabsiella pneumoniae MBL-NDM) w Oddziale Urologii. Podjęto już działania zapobiegawcze i przeciwepidemiczne w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia” – przekazała Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Szpital z Poznania przypomniał pacjentom, czym są bakterie New Delhi i dlaczego są nazywane superbakteriami.
„Klebsiella pneumoniae NDM to bakterie, które stały się odporne na większość antybiotyków, w tym karbapenemy. Rozprzestrzenianie się NDM jest wynikiem częstego stosowania antybiotyków w szpitalach i przez lekarzy rodzinnych” – poinformowano.
Instytucja poinformowała, że te bakterie mogą się szerzyć w szpitalach lub domach opieki poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem.
„Pacjent z NDM musi być izolowany w osobnej sali lub z innymi pacjentami z NDM. Może być odwiedzany przez rodzinę i znajomych, pod warunkiem mycia rąk przed i po kontakcie. Po wyjściu z sali odwiedzający powinni opuścić oddział, nie wchodząc na inne sale” – dodano.
Aby zapobiec zakażeniu, należy regularnie myć ręce. Nie jest konieczne unikanie miejsc publicznych ani pracy. Bakterie NDM mogą przetrwać przez kilka miesięcy. Szpital w Poznaniu zapewnia, że nie można odmawiać ani opóźniać leczenia z powodu NDM.